TOVAR V AKCII

NAJPREDÁVANEJŠÍ


Úvod » Hračky » Korytnačky Ninja

Hračky / Korytnačky Ninja

 


 

Korytnačky Ninja (anglicky Teenage Mutant Ninja Turtles, skratkou TMNT, v mnohých európskych krajinách ako Teenage Mutant Hero Turtles (TMHT) je fiktívna tím štyroch antropomorfných korytnačích mutantov vycvičených ich učiteľom (sensei) Majstrom Třískom. Ich domovom boli kanály Manhattanu. Štyri hlavné korytnačí hrdinov majster Tříska pomenoval po talianskych renesančných umelcoch. Podľa prvého komixu si chlapec menom Chester Manley (Chet) jedného dňa kúpil štyri korytnačky, na ceste domov ale uvidel slepého chodcov pred rozjetým nákladným autom prepravujúcimi hmotu mutagénnych látok, na poslednú chvíľu ho zachránil, ale upustil korytnačky, ktoré spláchol Mutagén do kanála, čím zmutovali do terajšej podoby.

Prvýkrát sa objavili v máji 1984 vo forme komiksu vydaného spoločnosťou Mirage Studios v neveľkej sérii 3000 výtlačkov. Prebal 1. série bol paródiou na sériu komiksov Ronin od Franka Millera. U nás sa však Korytnačky preslávili až vďaka seriálovému spracovania, ktorého sa americkí diváci dočkali v päťdielnej minisérii už ku koncu roka 1987. O tri roky neskôr už existovalo epizód viac ako 70. Na úspechy komiksov sa tu, podobne ako v iných prípadoch, pokúsil nadviazať film. Doteraz boli na tému korytnačiek ninja natočených päť filmov (1990, 1991, 1993, 2007, 2014)

Vo Veľkej Británii, Taliansku, Írsku, Švédsku, Nórsku, Fínsku, Francúzsku, Poľsku, Rakúsku a Nemecku bol seriál uvedený pod zmeneným názvom "Teenage Mutant Hero Turtles" (TMHT, česky Korytnačí hrdinovia), lebo miestna cenzúra sa obávala, že slovo ninja má príliš násilné konotácie, než aby bolo vhodné ho užívať pre reláciu určený deťom.

Postavy

Leonardo (modrá páska cez oči, skrátene Leo) - Z celej štvorice je najstaršia a plní úlohu jej nemenovaného vodcu. Najlepšie si tiež rozumie s majstrom Třískom. Jeho zbraňou je dvojica mečov ninjato.


Raphael (červená páska, skrátene Raph) - Večný rebel, vyzbrojený dvojicou trojzubých dýk sai. Je druhý najstarší po Leonardovi a medzi oboma bratmi často panuje rivalita. Je veľmi horkokrvný a zo všetkých štyroch je asi najbojovnejších. Na druhej strane mu nie je cudzí zmysel pre humor, aj keď trochu cynický.


Michelangelo (oranžová páska, skrátene Mickey) - Najmladší z bratov. Vtipálek a smíšek, ktorý nepokazí žiadnu zábavu. Na rozdiel od Raphaela je ale jeho humor dobrosrdečný. Je známy aj pre svoju vášeň k jedení pizze s najrôznejšími šialenými kombináciami prísad. Bojuje dvoma nunčaku.


Donatello (fialová páska, skrátene Don) - Po Michelangelovi druhý najmladší. Je tichý a premýšľavý, s dušou technika a vedcov, a zo všetkých štyroch bratov najmenej inklinuje k násilnému riešeniu problémov. Väčšina techniky, ktorú korytnačky používajú, je jeho výtvorom (napr. Vysielačky, auto, Želvolet). Veľmi dobre si rozumie s April. Vyzbrojený je dlhou drevenou palicou bo.


Majster Splinter (angl. Master Splinter, slov. Mistr Splinter) - Učiteľ (sensei) a adoptívny otec korytnačiek v podobe obrie antropomorfné krysy. V niektorých verziách príbehu je majster Tříska v skutočnosti bývalý japonský bojovník a majster ninjutsu Hamat Yoshi, ktorý bol po zrade svojho žiaka Oroku Sakiho vyhnaný do USA, v iných bol pôvodne len Yoshiho potkaním miláčikom. V oboch prípadoch potom zmutoval rovnakým spôsobom ako korytnačky.


Trhač (angl. Shredder) - Úhlavní nepriateľ korytnačiek. Pôvodne sa volal Oroku Saki a predtým, než ho zaslepila moc, bol žiakom Hamat Yoshiho (majstra Triesky). Rovnako ako on sa presunul do USA, kde sa ale vydal na dráhu zločinu. Je veľmi schopným bojovníkom a vodcom klanu Foot, zločinecké bandy zložené z bojovníkov ninja. Väčšinou je zobrazovaný ako vysoký muž v samurajské zbroji as kovovou maskou cez tvár.


Krang - Padouch v podobe obrieho ružového mozgu. Vo svojej domovskej dimenziu X býval generálom a velil obriemu pojazdnému zariadení, zvanému Technodrom. Potom, čo pri záhadnej nehode prišiel o svoje telo a spolu s Technodromem sa ocitol na Zemi, spojil sa s Shrederom a výmenou za prísľub nového tela mu poskytoval svoje technické vybavenie.


Beebop a Rocksteady - Dvojica Trhačových poskokov. Pôvodne boli členmi pouličného gangu, ale po hanebné porážke, ktorú utŕžili v boji s korytnačkami, sa ponúkli ako dobrovoľníci pre Trhačův pokus s vytvorením vlastných mutantov. Rocksteady tak zmutoval do podoby humanoidného nosorožca a Beebop do humanoidného prasaťa bradavičnatej.


April O'Neilová - Statočná mladá reportérka 6. kanála. Potom, čo ju korytnačky zachráni pred v tom čase ešte ľudsky vyzerajúcimi Rocksteadym a Beebop, ktorí jej chcú zabrániť vo vyšetrovaní zločinov spáchaných klanom Foot, stane sa ich veľmi dobrou priateľkou a spojkou s okolitým svetom.